Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Rusko je připraveno zvýšit dodávky plynu do Evropy

Putin: Rusko je připraveno zvýšit dodávky plynu do Evropy

Podle prezidenta Ruské federace, jakmile německý regulátor udělí povolení k dodávce plynu přes Nord Stream 2, bude Rusko moci začít dodávat 17,5 miliardy metrů krychlových plynu hned druhý den po obdržení povolení.

Vladimir Putin, ruský prezident
22. října 2021 - 06:20

Ukrajinský web Strana již dříve uvedl, že vedoucí ukrajinského operátora GTS řekl, že Ukrajina je připravena přepravit další významné objemy plynu, které přesahují kapacitu Nord Stream 2. Těmito slovy reagoval Sergej Makogon na prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, že ukrajinské potrubí je v nevyhovujícím stavu a při zvýšení zátěže by mohlo prasknout.

Ukrajinská Nejvyšší rada vyzvala Evropský parlament, aby kromě posílení sankcí proti Rusku a zastavení ruského plynovodu Nord Stream 2 uznal perspektivu členství Ukrajiny v EU. Rada vyzývá Evropský parlament, aby na plenárním zasedání urychleně zvážil a přijal opatření k zákazu projektu Nord Stream 2 jako v rozporu s normami třetího energetického balíčku EU, se zásadami Energetického společenství, což představuje riziko pro energetickou bezpečnost Evropy.Bundestag se vyslovil pro co nejrychlejší spuštění Nord Stream 2

Situaci na evropském energetickém trhu by podle předsedů výborů Bundestagu pro ekonomiku a energetiku a také pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Klause Ernsta a Petera Ramsauera mohlo pomoci spuštění plynovodu Nord Stream 2 .

„Vysoká poptávka po zemním plynu vyžaduje rychlé zprovoznění Nord Stream 2," citovala agentura dpa.

Ceny plynu v Evropě v posledních měsících prudce vzrostly. Ještě na začátku srpna byla cena nejbližších futures na holandský index TTF asi 515 dolarů za tisíc metrů krychlových a na začátku října překonala hranici 1 900 dolarů a dosáhla historického rekordu. To vše zvyšuje náklady na elektřinu pro obyvatele EU.

Odborníci se domnívají, že předpokladem této situace je nízká zaplněnost skladovacích kapacit na kontinentu, omezené dodávky od dodavatelů a vysoká poptávka po zkapalněném zemním plynu v Asii . Evropa 13. října zahájila aktivní období těžby plynu ze svých zásobníků, které byly zaplněny  na začátku období stahování jen něco málo přes 78 procent, což je o 14 procent méně, než je pětiletý průměr.
 
Plynovod Nord Stream - 2 vede od ruského pobřeží přes Baltské moře až do Německa a skládá se ze dvou linek s celkovou kapacitou 55 miliard metrů krychlových plynu ročně. Jeho stavba byla dokončena 10. září.

Probíhá proces certifikace společnosti Nord Stream 2 AG jako nezávislého provozovatele plynovodu. Bude probíhat ve dvou fázích: nejprve německý regulátor vypracuje návrh rozhodnutí, poté jej vyhodnotí Evropská komise . Celý proces může trvat několik měsíců. Berlín již obdržel z Moskvy plný balíček potřebných dokumentů.

Vicepremiér a exšéf ruského ministerstva energetiky  Alexander Novak 14. října řekl, že Nord Stream-2 bude připraven ke spuštění v nejbližších dnech a vše pak bude záležet na partnerech.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)