Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

V Temelíně oočkovali přes dvě stovky lidí

V Temelíně oočkovali přes dvě stovky lidí

Přesně 245 pracovníků očkovali začátkem týdne najatí zdravotníci v Jaderné elektrárně Temelín. ČEZ tak dál posiluje současnou více než 80procentní proočkovanost svých jaderných elektráren.

Očkování v Temelíně
8. prosince 2021 - 07:30

Do konce roku budou mít energetici možnost ještě 20. prosince. Další termíny ČEZ v Temelíně plánuje na začátek příštího roku.

Především lepší dostupnost a časová úspora. Tak hodnotí temelínští zaměstnanci možnost, kterou zařídila společnost ČEZ pro pracovníky jaderných elektráren. Ti se mohou minimálně jednou měsíčně nechat očkovat přímo v areálu elektrárny.

„Pro mě je to obrovská výhoda, protože nemusím nikam jezdit. A není tady takový nával jako ve velkých očkovacích centrech,“ říká Jan Dvořák, provozní elektrikář, který první dávku absolvoval začátkem listopadu a nyní šel na druhou vakcínu.

Očkování energetiků v prostorách vlastního testovacího centra provádí najatá zdravotnická organizace. Pro pracovníky je dobrovolné a lidé si mohou vybrat jednu ze tří vakcín – Pfizer, Moderna a Janssen. Někteří z nich už absolvovali i třetí dávku. Aktuálně je v obou jaderných elektrárnách naočkováno alespoň jednou dávkou přes 85 procent zaměstnanců.

„Jsme součástí kritické infrastruktury a za všech okolností musíme zajistit nepřetržitý provoz našich elektráren. I proto klademe na ochranu zaměstnanců maximální důraz,“ říká Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

I proto už od druhé poloviny listopadu energetici posílili v Temelíně i provoz svého testovacího centra. „Vrátili jsme se do režimu každodenního testování v pracovních dnech. Denně tak personál provede v průměru dvě stovky testů,“ říká ředitel elektrárny Jan Kruml.

Lidem v tíživé situaci putuje téměř 7 milionů korun

Ochranná proticovidová opatření platí v Temelíně dlouhodobě. Zaměstnanci mají povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách, na zastávkách a při spolujízdě. Tam, kde to situace vyžaduje a umožňuje, využívají homeoffice. Důraz energetici kladou na dezinfekci, řada porad probíhá dálkově přes aplikaci Teams. Speciální teploměry na vstupu do elektrárny automaticky měří tělesnou teplotu. Od února je v provozu testovací centrum. Týdně zde zdravotníci provedou přibližně tisícovku testů. V případě potřeby jsou schopni tuto kapacitu navýšit. V minulosti ve špičce zvládali zdravotníci i tisícovku testů denně.
Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín, Skupina ČEZ.

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:m.svitak)