Svátek má: Miloš

Politika

Velikost textu:

Zbořil: V Asii 2.světová válka skončila až s koncem války ve Vietnamu

Zbořil: V Asii 2.světová válka skončila až s koncem války ve Vietnamu

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout 80.výročí nejenom japonského útoku na Pearl Harbor, ale i útoku na britskou kolonii Hongkong..

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
8. prosince 2021 - 03:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„V každém případě jsou to významná výročí, na které ve své eurocentristické skromnosti zapomínáme. Zapomínáme především na to, že  japonská expanze a zahájení 2. světové války začíná invazí do Mandžuska a vytvořením loutkového státu Mandžukuo.  Směr dalšího výboje ale nebyl jenom proti Americe. Útok na Pearl Harbor měl oslabit námořní moc Spojených Států, ale hlavní směr útoku směřoval do dalších zemí Dálného východu a jihovýchodní Asie, kolonizovaných buď Brity, Francouzi, Holanďany,  popřípadě i Američany.

Ten útok byl opravdu masivní. Byl ideologicky odůvodňován, a také tak přijímán, jako osvobození porobených koloniálních zemí imperialisty, evropskými imperialisty. A skutečně ve své první fázi a nebo v prvních dnech byl místním obyvatelstvem také nadšeně vítán. Někde představa osvobození kolonií neměla motivací rasovou nebo národnostní, ale jednoznačně antikoloniální a antiimperialistickou. Ještě je tam jedna důležitá věc. Japonci tuto nabídku omezili tím, že národy Asie se mají postavit proti Evropanům pod vedením Japonska, a tak důsledkem japonského chování na dobytých území bylo ponižování a nahánění evropského obyvatelstva (v uvozovkách „evropského obyvatelstva“, protože šlo o lidi různých národností, a to včetně Číňanů) do pracovních,  nebo chcete-li, do koncentračních táborů v celé Japonci okupované Asii,“ připomněl Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Konec války, osvobození…

„A tento stav trval až do 2. září 1945. Ještě ale dlouho poté se různé země potýkaly s důsledky této ideologie, vojenskostrategické ideologie, protože  odpovědí po roce 1945 nebyl společný jásot s evropskými metropolemi nad porážkou Japonska, ale úsilí o národní osvobození, o vytvoření samostatných nezávislých  států. Tento problém se pak táhne celá léta, v letech studené války v Asii možná až příliš horké.

Ale je zajímavé připomenout si, že když vznikalo Společenství pro ekonomickou spolupráci států  Jihovýchodní Asie, tak  se o tomto ASEANu mluvilo také jako o pozdním úspěchu japonského programu vytvoření Velké sféry společné prosperity, jak  nazvali Japonci v roce 1941 svůj válečný program. A ještě nedávno se mluvilo,  v  sedmdesátých letech 20. století, o tom, že  tento plán se vlastně podařilo konečně uskutečnit prostřednictví tzv. nové industrializace. To znamená, že se zdůraznil a zdůrazňuje anti-evropský nebo antikoloniální aspekt programu spolupráce asijských států nebo národů.

Povaha obnovy samostatných států,  nebo dokonce vytvoření nových států, bez účasti nebo bez participace  evropských armád, se  zcela neuskutečnil,  ale  vedl k dalším válkám ve Vietnamu, francouzsko-vietnamské a americko-vietnamské válce,  a samozřejmě i k lokálním konfliktům v dalších v dalších zemích jihovýchodní Asie.   Toto  „podivné“ válečné období se protahovalo až do konce války ve Vietnamu, v polovině sedmdesátých let 20.století,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)