Svátek má: Maxmilián|Maxim

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Více pohlaví více ví

Budou prezidentské volby. U nás. Určitě jste o tom už slyšeli.

Člověk by řekl, že se v takových volbách utkají představitelé základních ideových, myšlenkových a světonázorových proudů. Místo toho se utkávají sponzoři marketingových modelů. Už to, že ani jedna z pěti vládních stran nepostavila svého kandidáta, je charakteristické. O politiku tu tedy nejde. Spíš o nějakou televizní soutěž ve stylu Superstar.

Ale zajímavá témata lze najít v kampani i tak. V tisku se dnes objevila anketa, jejíž součástí je otázka, kolik že to existuje pohlaví. Už to, že takovou otázku je třeba klást dospělým lidem, je nejlepší ukázkou hloubky progresivní bažiny, do které se noříme.


Jeden z kandidátů mudruje o tom, že u některých jedinců biologicky nelze jasně určit, jakého je pohlaví. No, existují různé rarity. Někteří jedinci v sobě nosí pozůstatky svého nevyvinutého dvojčete. Téměř všichni ostatní kandidáti předpisově korektně odpovídají, že pohlaví jsou sice dvě, ale že gender je něco jiného, že gender je to, čím se člověk cítí. A čím se cítí, za to má být považován. No, leckterý normální člověk by si asi řekl, že pokud se někdo cítí být koněm nebo letištěm, jistě zasluhuje pomoc a soucit, ale určitě ho kvůli tomu nebudeme považovat za koně nebo letiště.

Bez rukavic. Tak tedy bez rukavic. Takzvaní klimatičtí aktivisté, kteří chtějí zavést celosvětový polpotovský komunismus, řízené hospodářství, omezené vlastnictví, regulovanou spotřebu i způsob života, vyvodili logický závěr z dosavadních zkušeností, kdy jim prošlo skoro vše, za co by jiní šli sedět. Bojují přece za planetu (nevíte za kterou?). A tak se rozhodli přitvrdit a jít do boje s naší svobodou bez rukavic. Už neničí jen umělecká díla, už ohrožují i životy, třeba svými blokádami dopravních cest.


Země, která byla vždy tou nejpokrokovější zemí na světě (tedy Německo) je podnebíčkářským fanatikům zcela oddána. Ale co je moc, to je moc i tam. Salámovou metodou nebo také metodou vařené žáby zatím alarmisté vítězili na celé čáře. Ale teď už zavětřili konečné vítězství a ztratili zábrany. Tak si holt musí sundat rukavice i fackovaná společnost.

V německém Lützerathu ekoteroristé zaútočili na uhelný důl pyrotechnikou, zápalnými lahvemi, kameny a kovovými tyčemi. Jenže tentokrát se tam dostavilo i patnáct stovek těžce ozbrojených členů pohotovostních jednotek – a bylo po boji. I u nás by to chtělo sáhnout po uhlí jako po jediném dostupném a využitelném domácím zdroji energie, pokud chceme posílit energetickou bezpečnost, snížit závislost na dovozech a zastavit energetickou chudobu.

Docela by mě zajímalo, na kterou stranu hořících barikád v Lützerathu by se přidali naši jednotliví prezidentští uchazeči. I když – ono to jde asi snadno uhodnout. Je otázkou, jestli zrovna tohle bude v příštích hodinách voliče zajímat.


Ladislav Jakl

Svoboda podle Jourové? Děkuji, nechci

Svoboda podle Jourové? Děkuji, nechci

Ladislav Jakl 

19. května 2023
Akt lze vylepšit tím, že se z něj udělá pietní akt. Demokracii zdokonalíme tím, že z ní uděláme lidovou demokracii. A svobodu slova posílíme tím, že ji zregulujeme Zákonem EU o svobodě médií. Opravdu?

Lék na nespokojenost

Lék na nespokojenost

Ladislav Jakl 

5. května 2023
Proč existují různé sazby daní pro jednotlivé komodity? Proč existuje spletitá houšť pravidel pro rozdělování peněz daňových poplatníků formou všelijakých dotací? Proč existují mnohé výjimky a úlevy?

Hospoda a uhlík – největší brzdy pokroku

Hospoda a uhlík – největší brzdy pokroku

Ladislav Jakl 

28. dubna 2023
V době, kdy Evropská komise chystá nařízení o povinnémpřejmenování Uhlířských Janovic, aby zastavila katastrofální oteplování nejmenované planety, objevily se předpovědi, že během svátečního víkendu přijdou ranní mrazíky.

Nic se neděje. Nebo ano?

Nic se neděje. Nebo ano?

Ladislav Jakl 

14. dubna 2023
Vlastně se nic neděje. Tak o čem psát, že. To by se do toho člověk jen nutil. Nebo že by ne? Že by se přeci jen něco dělo? No, zkusíme to přelétnout alespoň telegraficky.

Správná úroda, správné počasí

Správná úroda, správné počasí

Ladislav Jakl 

7. dubna 2023
V mnoha jazycích (včetně slovanských – i češtiny) je slovo zboží odvozeno od slova obilí. Ano, obilí je běžným zbožím, dokonce jedním z nejběžnějších.

Hřiště, nebo hospoda?

Hřiště, nebo hospoda?

Ladislav Jakl 

2. dubna 2023
Jen sto kroků od mého domu je podnik, kde čepují různá zajímavá piva. Tedy něco pro mne. A ve výloze tam mají nápisy, kdo všechno tady není vítán, plus všelijaké vyhraněné pokrokové politické proklamace. Tedy nic pro mě.

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
50%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%